неділя, 29 березня 2015 р.

                                                        Навчання грамоти

                                                                1 клас

Тема: Алфавіт. Звуки мовлення. Алфавітні назви букв. Закріплення вміння писати букви
          алфавіту.
Мета: ознайомити учнів з алфавітом; повторити назву кожної букви; підсумувати навички
          учнів з письма набуті протягом року; розвивати вміння розрізняти букви і звуки; вихо-
          вувати охайність.

                                                               Хід роботи         
 I Організаційний момент.
 
   Продзвенів дзвінок.
   Почнемо урок
   Зараз сядуть лиш дівчата,
   А за ними і хлоп`ята.
   Щоб урок пройшов не марно,
   Треба сісти рівно, гарно.
 
   Девіз уроку:
   Душу і серце в роботу вклади,
   Кожну хвилину в труді бережи.

 II Актуалізація опорних знань 
  1.Акровірш.
   А-з неї діти починають 
   Буквар читати з ранніх літ.
   Екзамен перший свій складають,
   Тож треба знань її як слід 
   Коли вже вивчена вона,
   Авжеж прислужиться сповна
   
  -Складіть слово з перших букв кожного рядка.
  -Що таке абетка?

   Абетка-це певний порядок розміщення букв у писемності будь-якого народу.

 2. Гра" Розсипанка "
  - Утворіть з розсипаних букв слова, яким би ми могли по іншому назвати абетку.


 III Оголошення теми і мети уроку.
    Сьогодні ми здійснимо подорож у місто Алфавіт.

 IV Вивчення нового матеріалу.
     1. Робота над загадкою.
   -Відгадайте загадку і скажіть як звуть жителів нашого прекрасного міста.
     
     -Коли хочеш ти читати,
      То мене повинен знати.
      А коли мене не знаєш, 
      То нічого не вгадаєш.
                              (Буква)

   -Букв в алфавіті є 33.
   -Яка перша буква відкриває двері в місто Алфавіт?
   -Широко ротик відкривай букву А ти проспівай.
  
   Пісенька про букву А
   А-а-а, а яєчка два 
   Знесла курочка чорненька,
   Знайшла дівчинка маленька,
   А-а-а, а яєчка два.

  -Який звук позначає буква ,,а"?
  -Скільки є голосних звуків?
  -Скільки є голосних букв?

  3.Робота в зошиті:
   -Каліграфічна хвилинка.
   -Запишіть голосні звуки .
 
  4. Словниковий диктант.
   -Доберіть слова з звуком [a] і запишіть;
    [o](молоко, коло) [і] (ліс) , [и] (син, лин)
    [y](дуб,вуж).
    
  5. Гра,,Мікрофон"
    -Яка буква живе по сусідству з буквою ,,а"?
    -Доберіть слова з буквою ,,бе"
    -Складіть звукову модель до поданих слів (робота в групах)
    -Який звук позначає буква ,,бе" в слові білка?
    -Який звук позначає буква ,,бе" в слові бобер?
    -Як поділяються приголосні звуки?
    -Який приголосний звук є завжди м`яким?
    -Яка буква не позначає звука?

 6. Робота над прислів`ям.
    Послухайте прислів`я і скажіть, про що в ньому йдеться.
    Слово-вітер, письмо-грунт.
    -Вітер-це буква чи звук?
    -З чим порівнюють букви?
  7. Робота в зошиті.
     Списування.
    -Запишіть прислів`я в зошит.

 8. Читання алфавіту за таблицею.
    -З чого складаються слова? 
    -Назвіть алфавітні назви букв.

 9. Робота в зошиті з друкованою основою.
    -Запишіть поруч каліграфічно букви алфавіту.

 10. Гра ,,Добери слова"
    Перед вами лежить друкована літера. Візьміть кольорові олівці і напишіть на аркуші 
    паперу писану літеру.
    -Доберіть слова, в яких би ця літера стояла на початку слова, посередині слова, або в кінці 
    слова і запишіть на цьому аркуші.
   -Прочитайте записані слова.

 V. Підсумок уроку.
     -Скільки букв є в алфавіті?
     -Скільки є голосних букв?
     -Як розміщені букви в алфавіті?



пʼятниця, 27 березня 2015 р.

                                                     Навчання грамоти
                     
                                                           Письмо
                                                            1 клас

Тема: звук[ф] , позначення його буквою (,,еф'') Читання слів. Опрацювання вірша І. Макоти і              тексту ,,Телефон'' Складання правил розмови по телефону.

Мета: ознайомити учнів з новою буквою ,,еф'' та її звуковим значенням:відпрацювати з учнями артикуляцію звука [ф] ; вдосконалювати навички звуко-буквенного аналаізу слів; розвивати читацькі навички та зв'язне мовлення учнів ; активізувати пізнавальну діяльність дітей.

                                                          Хід уроку

I Організаційний момент.
                            Нумо, діти, підведіться .
                            Один, одному всміхніться
                            Чули вже дзвенів дзвінок ,
                            Починається урок.
II Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1, Робота над скоромовкою.
     
     -Ми кущі,
     Золоті у нас плащі,
     Золоті у нас плащі
     На дощі.

 2, Назвіть слова з буквою ,,ща''

     -Звуко-буквенний аналіз слів : кущ, плащ, дощ.
     -Які звуки позначає буква ,,ща'' ?

 3, Гра ,,Буква загубилась''
 -Вставте пропущені букви .
  Ні...ка, ...ічки, хру..., рі...ка, бор...ик,..

III Вивчення нового матеріалу.
   
 1, Прослухайте вірш і скажіть,  який звукнайчастіше в ньому повторюється?
           
             Фіолетовий фламастер
             Фарбувати квіти майстер.
             Фіолетові фіалки 
             Фарбував він для Наталки.

  2, Гра ,,Навпаки''
            
             Фа-фа-фа-аф-аф-аф
             фо-фо-фо-оф-оф-оф 
             фи-фи-фи-иф-иф-иф

 3, Артикуляційна вправа ,,Ехо''

              Робота фотографа-фа-фа-фа
              Стрункий жираф-аф-аф-аф
              Веселий дельфін-фін-фін-фін
              Дзвонить телефон-фон-фон-фон

 4, Гра ,,Впіймай звук [ф]''
   
  Вітер, форма, шарф, вікно, фільм, віз, фонтан, морозиво, година, форма, носоріг, футбол.

 5, Гра ,,Мозговий штурм''

  -Доберіть слово з новим звуком.

 6, Розгляньте зображення предметів і назвіть місце знаходження звука    [ф] ,[ф'] у назвах   предметів.
 
      фіалка                               портфель
  
      ферма                               шарф



      телефон                           форма

 7, Ознайомлення з літературою ,,еф''
      -На що схожа літера ,,еф''? (на ключик, на ножниці, на фонтан)

 8, Друкування літери ,,еф'' в зошиті з друкованою основою.

 9, Фізкультхвилинка

 10, Робота з таблицею
      
-Співставте звукову модель та малюнок.

 11, Робота з букварем
     1)Читання слів у стовпчиках вчителем.
     2)Читання слів учнями:
      -буксиром
      -вибіркове читання .
     3)Звуко-буквенний аналіз слів (фіалка, фрукти)
        Які звуки позначає буква ,,еф''?

  12. Опрацювання вірша Івана Макоти.
       1)Читання вірша вчителем.
          Словничок: феєрверк, фонтан, факел.
       2)Вправа ,,Бджілки"
       3)Вибіркове читання.
       -Прочитайте трискладові слова з буквою ,,еф''.
        -Прочитайте чотирискладові слова з буквою ,,еф".
     
  12, Опрацювання тексту ,,Телефон''
       1) Читання тексту вчителем.
       2)Опрацювання тексту    
           -Для чого служить телефон?
           - Як у давні часи люди передавали інформацію?
        3) вправа"Бджілки"

  13.Складання правил розмови по телефону. 
           -Привітайся і назви своє ім"я.
            -Говори чітко і коротко
           -Телефонуй у зручний для співрозмовника час.

  VI  Підсумок уроку
           -З якою буквою ми познайомилися?
           -Який звук вона позначає?




неділя, 15 березня 2015 р.

                                                Природознавство
                                                               

                                                          1 клас
Тема: Звірі
Мета: ознайомити дітей з основними істотними ознаками звірів збагатити новими відомастями про живлення звірів виховувати любов до рідного краю

                                                         Хід роботи
I Організаційний момент
   Я всміхаюсь сонечку - здрастуй золоте!
   Я всміхаюсь квіточці - хай вона цвіте!
   Гостяям усміхаюсь - зичу їм тепла!
   А тепер зручно сідаймо 
   і урок наш починаймо!

II Актуалізація опорних знань учнів 
-До якої природи належать тварини ?
-Що потрібно тваринам для життя ?
-На які групи можна поділити тварин ?
-Назвіть їх істотні ознаки:
комахи:голова, тулуб, черевце, 6 ніг.
птахи:голова,тулуб,крила,тіло покрите пір'ям.
риби:голова, тулуб, тіло покрите лускою.

III Повідомлення теми і мети уроку.
    
 Розгадайте кросворд і ви дізнаєтесь про те,яку групу тварин ми будемо вивчати на уроці

1. Любить солодощі примат -
    Це людини молодший брат.
    Від бананів до безе
    Обожнює ...
                                 (Шимпанзе)
2. По полю гасає, овечок хапає.
                                 (Вовк)
3. Ласує малиною і медом бджолиним.
                                 (Ведміть)
4. У кішки китиці на вухах ,
    Щоб звуки всі уважно слухать
    Ти не скажеш кішці ,,Брись''
    Обережно, бо це - ...
                                 (Рись)
5. Червонясту шубку має ,
    По гілочках  вона стрибає .
    Хоч мала вона на зріст,
    Та великий має хвіст.
    Як намисто,оченята...
    Хто це? Спробуй відгадати!
                                (Білка)

-Тема нашого уроку : ,,Звірі''

IV.Вивченя нового матеріалу.
  
Розгляньте малюнки і назвіть звірів (олень,жираф,лисиця,лев,рись...)

   Відгадайте тварину за описом

1.Влітку їсть траву, взимку гілки кущів, кору дерев. Дуже швидко бігає і стрибає. У нього багато ворогів.Це лисиці, вовки, собаки, мисливці. Його порятунок швидкі ноги. (Заєць) 


2.При перестрибувані з гілки на гілку вони долають відстань 15м , хвіст при цьому служить їм за парашут. Харчуються горіхами, жолудями, грибами.(Білка)

3.Нічна тварина. Полює на змій, мишей, жаб, комах. ЇЇ тіло при народжені вкрите шерстю, яка переходить в голки. Наколює на голки лісові яблука, для того, щоб по голках стікав кислий сік на шкіру і відганяв бліх. (Їжак)

4. Ця морська тварина з роду китів. Вона дихає легенями. На голові у неї є отвір. Живиться ця тварина рибою. Дитинчат вигодовує молоком. Спілкується з іншими особами постукуючи зубами і посвистуючи. Легко звикає до людини і може їй допомогти.(Дельфін)

5.Ця тварина живе у воді. Одна з найбільших тварин на землі. Його маса близько 150 тонн. Своїх дитинчат вигодовує молоком.(Кит)

В залежності від того де живуть звірі,ми можемо поділити їх на :
наземні: білки...
підземні: кроти...
водяні:дельфін...
літаючі:кажан...
  
   Робота з підручником.

   Робота з таблицею:

 Розгляньте будову звіра і назвіть частини його тіла.

 Назвіть основні ознаки звірів:
-тіло вкрите шерстю
-малят вигодовують молоком
 Але у дельфінів і китів немає шерсті, проте вони вигодовують своїх дитинчат молоком.
 Тільки звірі вигодовують своїх дитинчат молоком, тому їх називають ссавцями.

  Фізкультхвилинка.
  
  Хто чим живиться?
-Як саме живляться дорослі звірі?
Отже з поміж дорослих звірів є:
рослиноїдні: олень,заєць, жирафа, кінь,
комахоїдні: їжак.
хижі: лисиця, вовк, тигр, лев, рись.
всеїдні: білки, ведмеді, кабани.
-Ці звірі змушені самі добувати їжу і тому ми можемо віднести їх до:



Звірі,яких доглядають люди можемо віднести до :
 Гра ,,Загубилась тваринка''

 Загубили ці малята 
 Свою маму, свого тата 
 Де живуть вони не знають
 І сидять тепер ридають.
 Ви тваринам підкажіть
 У дім рідний відведіть.
  Робота на карточках



  Гра ,, Дорослі і діти''
 - З'єднайте зображення звіра з назвою їх дитинчат


  Робота з підручником

  Гра ,,Який звір?''
 клишоногий ... ведмідь
 косий ... заєць
 сірий ... вовк
 рогатий ... олень 

 V  Підсумок уроку.
 Рефлексія
-Звірям взимку живеться важко.
-Пригадайте, що ви дізналися на уроці про звірів і підгодуйте їжачка яблучками .